13 12 2008

CEZERYE


Bayram ikramlarımdan biri de CEZERYE idi.Ben cezeryeyi çok severim.Aslında Mersin'e özgü olan bu lezzet, havucun bol yetiştiği Beypazarı'nda da meşhur...
Bütün "gezelim görelim" tarzı programları kaçırmayan, cilt cilt yemek kitapları olan şahsım için cezerye yapımına bir aşinalığım vardı, yine de blogları dolaştım, arzumcum 'da cezerye yapmış, şeker ölçüsünü ona göre yaptım.Ama daha önce erikten ve kayısıdan yaptığım köftür ( pestil gibi bir şey) tecrübesine dayanarak da biraz nişasta ve irmik ekledim...derken ortaya harika bir lezzet çıktı, tıpkısının aynısı CEZERYE'yi yaptım.
Cezerye yapmaya karar vermemdeki en önemli etken , markette gördüğüm KARA HAVUÇ'lardı...Allah'ım öyle güzellikler yaratmış ki, tam bir doğa mucizesi bu havuçlar, ama onunla uğraşırken mutlaka eldiven giyin, renginin güzelliği elinize geçebilir...
Neyse efendim, tarife geçelim diyorum.Eğer bu havuçlardan bulursanız mutlaka deneyin...

Bu tarifimi de çapankızı mutfakta'nın ev sahipliğini yaptığı P.D.Ç.S.E 31'e gönderiyorum.

Malzemeler ve yapılışı  bir arada vereceğim:

2 kg. kadar havuç temizlenir, iki üç parçaya bölünüp, az suda biraz diri kalacak şekilde haşlanır.Haşlanan havuç rendelenir veya rondoda ezilir.Ezilen havuçtan su bardağı ile ölçülerek 2 su bardağı havuca 1 su bardağı şeker konur.

Benim havuçlarımdan 8 su bardağı ezilmiş havuç çıktı.Bu havuçlara;
4 su bardağı şeker ilave edilir, kısık ateşte kaynamaya bırakılır.Şeker eridikten sonra, arada karıştırılarak yaklaşık yarım saat pişirmeye devam edilir.2 yemek kaşığı su ile ezilmiş nişasta eklenir, irmik de ilave edilir, biraz daha pişirilir.
2 su bardağı ceviz ve 2 su bardağı fındık ( çok iri kırılmış) havuca konur karıştırılır.Yapışmaz bir tepsiye cezerye dökülüp düzlenir.
Tepsinin üstü aliminyum folyo ile kapatılır, kürdan ile delikler açılır.170 derecede fırında yarım saat kadar tutulur( kuruması için). Bu süre, cezeryenin kıvamını nasıl istediğimize göre kısa veya uzun tutulabilir.
Fırından alınan cezerye istenilen büyüklükte kesilir.Hindistan cevizine bulanır.Cezeryemiz ikrama hazırdır.Ne deyim, bayram da gelen misafirlerim çok beğendiler:))

3824
0
0
Yorum Yaz