01 04 2009

ÇİLEK VE KİVİLİ TART

IMG_1259 
Bazı marketlerde her daim bulunsa da , bollaşmasını bekledim yine de...Aslında yine erken ama, dayanamadım artık cazibesine çileğin ve açılışı yaptım.
Çileğe hormon verilemediği, büyük olmasının nedeninin aşılamadan dolayı olduğunu pek çok yerde okudum , dinledim ve buna inanmak istiyorum açıkçası.

Gelelim tartımıza, hafif kıtır bir tabanın üstüne krema, onun üstünde de meyveler ve tart jölesinden oluşmuş enfes bir tat...Bu tarifimi P:D:Ç:S:E' ne ev sahipliği yapan arkadaşımız Zeynep ' e ( pastakur) gönderiyorum.
Malzemeler:
Tabanı:
125 gr. margarin (erimeden)
1 çay bardağı pudra şekeri
2 yumurta sarısı
2 su bardağı un

Krema:
1,5 su bardağı süt
2 yemek kaşığı un
4 yemek kaşığı şeker
1 yumurta sarısı
1 paket vanilya

Üstte: çilek ve kivi  + tart jölesi

Yapılışı: Önce taban hamuru yapılır.Margarin, şeker, yumurta sarıları iyice karıştırılır.Un eklenerek yumuşak poaça kıvamında bir hamur elde edilir.Tart kalıbına veya küçük boy yuvarlak bir tepsiye hamur, kenarları yükseltilerek düzlenir.Fırında 200 dercede pişirilir.
Krema için; süt, un, yumurta sarısı, vanilya ve şeker ocakta karıştırarak pişirilir.Biraz ılıyınca, fırından çıkmış ve soğumuş tartın üstüne yayılır.Krema soğuyunca meyveler istenilen şekilde dizilir ve tart jölesi sürülür.

Tart Jölesini evde de hazırlayabirisiniz;
2,5 çay bardağı su
2 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı mısır nişastası
1-2 damla limon suyu
Bütün malzemeler ocak üstünde karıştırılarak pişirilir.

1037
0
0
Yorum Yaz