22 10 2009

HAMSİLİ PİLAV

IMG_3967hamsi
Hayat nasıl hızlı akıp gidiyor,zaman nasıl geçiyor ve 24 saat bana yetmiyoooor...Kaç gündür,balık sofrasına takılıp kaldı sayfam,sırada bekleyen bir sürü tarif var,pc. başına bir türlü oturamıyorum.Bu kadar koşturmanın arasında bir de,ahşap boyama kursuna gidiyorum,anlayacağınız boş vakit canavarıyım,azıcık boşlukları da illa dolduracağım,ben böyleyim işte...Allah sağlık versin de koşturalım değil mi:))
Neyse lafı uzatmayayım,bilen bilir hamsili pilavı ama ya bilmeyen,böyle güzel bir buluşu yapmasın mı,denemesin mi diyerek bilmeyenleredir tarifum da...

Malzemeler:
1 kg. hamsi (kılçıkları da temizlenmiş hamsi)

İÇ PİLAV:
1,5 su bardağı pirinç
2 su bardağı sıcak su
2 yemek kaşığı sıvıyağ
1 büyük kuru soğan
2 yemek kaşığı kuş üzümü
1      "            "      çam fıstığı
1 tatlı kaşığı yeni bahar
1 çay kaşığı karabiber
1/2 çay kaşığı tarçın
tuz
arzu edilirse üstüne dereotu( bizimkiler yemediği için koymadım)

Yapılışı:     Pirinçler, az ılık su ile ıslatılır ve 10 dakika bekletilir, süzülür, yıkanır.Yağda yemeklik doğranmış soğanlar kavrulur.
Süzülen pirinçlerde ,soğana eklenip kavurmaya devam edilir, kuş üzümü, fıstık, baharlar ve tuz eklenir,  sıcak su eklenip, kısık ateşte suyu çekene kadar pişirilir.Ocaktan alınır, kapak ve tencere arasına , kağıt havlu konarak , pilav demlendirilir.
Orta boy yapışmaz bir tepsi az yağlanır,hamsilerin dış kımı tepsinin tabanına ve yanlarına gelecek şekillde boşluk bırakmadan biraz üst üste  dizilir.Ilıyan pilav ,hamsilerin üstüne boşaltılır ve yayılarak düzlenir.Diğer hamsiler de pilavın üstüne ,dış kısımları üstte görünecek şekilde, kapatılır,dizilir.Az tuz ekilir ve 1-2 damla yağ sürülür.Fırında 200 derecede pişirilir.Servis tabağına ,tepsi ters çevrilerek alınır.Sıcak sıcak servis yapılır.

1676
0
0
Yorum Yaz