21 01 2009

HAŞHAŞLI ÇÖREKBenim sofram 2' deki tariflere devam...Bu yumuşacık, haşhaşlı çörek tarifimi de ev sahipliğini Yeşil kivi'nin yaptığı MAYALILAR etkinliğine gönderiyorum...

Malzemeler:
2 su bardağı süt
250 gr. margarin
3 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 küçük paket yaş maya
un

İçi:  1 su bardağı haşhaş ezmesi ve 2-3 yemek kaşığı sıvıyağ

Yapılışı:  Süt ılıtılır, maya, şeker eklenip, maya eritilir.Margarin de eritilir, sütün içine ilave edilir.Yavaş yavaş un eklenerek yumuşak poaça kıvamında hamur hazırlanır.20 dakika dinlenmeye bırakılır.
Hafif kabaran hamur ikiye bölünür.Biri alınıp, büyük tepsi kadar açılır, sıvıyağ ile karıştırılmış haşhaşın yarısı, açılan hamurun her atrafına sürülür.Rulo yapılır.Rulodan 2 parmak kalınlığında kesilirek parçalar yapılır.Parçalar ele alınır, enine doğru sündürülüp, burularak, yağlanmış tepsiye dizilir.Bölünen diğer hamura da aynı işlem uygulanır.
Tepsiye dizilen çöreklerin, yakalşık 40 dakika kabarması beklenir.Yumurta sarısı sürülür, ön ısıtma yapılmış fırında 2oo derecede pişirilir.Fırından çıkınca temiz bir örtü örtülüp, ılıması beklenir, servis tabağına alınır
Mayalı hamurla yapılan çörekler, piştiği tepside bekletilmemeli, servis tabağına veya kağıt havlu serilmiş bir başka tepsiye alınmalıdır.Aksi takdirde altı terler yani ıslanır.

10993
0
0
Yorum Yaz