11 09 2009

İFTAR SOFRASI VE UĞUR BÖCEKLİ YAŞGÜNÜ PASTASI

IMG_3809 
Annem ve kardeşimle beraber olduğumuz iftar sofram.Allah tekrarına erdirsin İnşalllah.
IMG_3812
İftar menüsü şöyleydi;
İftariyelikler, kırmızı biber çorbası,zeytinyağlı bamya,mantar kavurma,cevizli patlıcan ezme,su böreği,çiğ köte,salata,turşu,Kremalı tavuk-patates,susamlı pilav,yaşpasta,böğürtlen şurubu.
Canım kardeşim'in doğum günü olması sebebiyle,tatlımı yaşpasta olarak tercih ettim.Ona uğur getirmesi için, uğur böcekli yaşpasta yaptım.Sağlıklı,mutlu nice yıllar diliyorum güzelime:))
İŞTE PASTAMIZ:
IMG_3803
Bu güzel pastayı,hemşom Keskinlinin mutfağı'nda görmüştüm.Yapmak bu güne kısmet oldu.Tarifte kendime göre değişiklikler yaptım Orjinal tarif burada.

Malzemeler:
Pasta keki (Ben hazır pasta taban kullandım)
1 poşet krem şanti(1 su abrdağı süt ile hazırlanır)
keki ıslatmak için şekerli süt
kek arası için muz,çikolata vb.
1 paket bitter çikolata
2 yemek kaşığı süt
bonibon renkli draje çikolata
2 tane açık renk bonbon şeker
Kırmızı gıda boyası

Yapılışı:  Kek şekerli süt ile ıslatılır.Kremşanti süt ile hazırlanır.(Beyaz bir krema da olabilir)Kremşantinin yarısı ayrılıp,kırmızı gıda boyası ile renklendirilir.Kekin arasına krema sürülür,üstüne muz, çikolata vb.konur.
Pastanın üstüne bir şey sürülmeden önce, şekildeki gibi kesilir,uğur böceği şekli verilir.kanatlarına ,renklendirilimiş krema sürülüp,bonibon çikolatalarla süslenir.Baş kısmı için,bitter çikolata benmari usulü eritilip içine 2 kaşık süt konur.Erimiş haldeyken sürülür.Bonbon şekerle ve kahverengi draje çikolata ile göz yapılır.
Çubuk kraker,eriyen çikolataya batırılır uğur böceğinin antenleri yapılır.Ben unutmuşum ama kırmızı kremayla ağız yapılır:))
MENÜDEKİ BAZI TARİFLERİ DE SIRAYLA VERECEĞİM.

3139
0
0
Yorum Yaz