12 12 2008

KALBURA BASTI
Güzel bir bayram daha geçirdik sevdiklerimizle,Allah hepimiz için, tekrarına erdirsin...

Bayram için güzel yorumlarını esirgemeyen arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.Bayram ikramlarımdan, KALBURA BASTI'nın tarifini veriyorum.Ağızda dağılan, çok güzel bir tadı var benim tarifimin; aslında teyzemin tarifi demeliyim, çünkü bu lezzetli tatlıyı ondan öğrenmiştim, yıllardır bu tarifi yaparım hiç bir  zaman beni mahcup etmedi..Bu arada bizim sülaledeki bütün hanımların elinin lezzeti süperdir.
Bu tarifimi, ev sahipliğini Hülya ( benim tariflerim)'nın yaptığı ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ'ne gönderiyorum, bir öğretmen olarak katılmam gerekir diye düşündüm...

Malzemeler:
1 su bardağı süt
2 su bardağı ayçiçek yağı
1 paket kabartma tozu
un
1 su bardağı ceviz

Şerbeti:  2 su bardağı su  ve 3 su bardağı şeker kaynatılır, 1-2 damla limon suyu eklenir.

Yapılışı:  Yağ ve süt karıştırılır, yavaş yavaş un eklenirken, kabartma tozu da ilave edilir.Poaça kıvamında bir hamur elde edilir.İri kıyılmış ceviz hamura katılır, iyice karıştırılır.
Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır.Kalbur veya rendenin üstünde bastırarak açılır, bir kenarından dikkatlice kaldırılarak kıvrılır, birleşme yeri alta gelecek şekilde , yağlanmış tepsiye konur.
Ben hamuru, sebze doğrama aletimin kesici kısmı ile şekillendirdim.Çünkü rendeyle tam şekil almıyordu.Kalburum da olmadığı için bu parçayı kalbur yerine kullandım, şekil tam oldu...
Hazırlanan kalbura bastı, ön ısıtma yapılmış fırında 200 derecede pişirilir.Fırından çıkıp ılıyınca , yine ılık olan şerbet dökülür.En az  5-6 saat ,şerbetin tam çekmesi için beklenir.

7467
0
0
Yorum Yaz