16 03 2009

KAVALA KURABİYESİ

Image Hosted by ImageShack.us
İnanılmaz lezetli, tazeliğini uzun süre koruyan, denemenizi kesinlikle tavsiye ettiğim bir kurabiye...KAVALA KURABİYESİ, suyun öteki tarafından Yunanistan'dan bir lezzet, ancak Edirne'de de Bademli Kurabiye adıyla yapılıyor.
Bu kurabiyemin tarifini PDÇSE 38''e ARZUMHOBİ arkadaşımıza gönderiyorum.
Geçelim tarifine;

Image Hosted by ImageShack  <a href=

Malzemeler:
250 gr. margarin( oda sıcaklığında bekletilmiş)
1 yumurta
1 su bardağı pudra şekeri
1/2 çay bardağı sıvıyağ
1,5 su bardağı iri kıyılmış tuzsuz badem( tercihen taze badem)
5 -5,5 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

Yapılışı:   Margarin, yumurta ve şeker, karıştırılarak iyice ezilir.Un yavaş yavaş eklenirken, kabartma tozu ve vanilya ilave edilir.Yazdığım un miktarı aslında tam geliyor, ancak un yavaşça eklenir ve bir taraftan da yoğurulur, ele yapışmayan bir hamur ( çok da sert olmasın) elde edilir.İri kıyılmış bademler de hamura katılır ve tekrar yoğurulur.
Hamurdan parçalar alınıp, elle 1 cm. kalınlığında düzeltilerek açılır.Önce su bardağı ile yuvarlak kesilir, kesilen yuvarlaklara  çay bardağıyla kesilerek ay şekli verilir.Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilen kurabiyeler, ön ısıtma yapılmış fırında 200 derecede pişirilir.
Kurabiyeler soğuyunca pudra şekeri serpilerek servis yapılır.

not:   -Bu ölçüden iki tepsi kurabiye çıkıyor.
            -Kavala kurabiyesi orjinalinde, bademler ve unun bir kısmı önceden kavruluyor, ancak pratik olması açısından ben bu işlemi yapmıyorum.Yine de tadı çok güzel oluyor.

2742
0
0
Yorum Yaz