03 09 2009

KEŞKÜL-Ü FUKARA

IMG_3730
Bu aralar tatlıdan gidiyorum, yine ramazan sofralarını şenlendiren bir tatlıyla karşınızdayım.Bu tatlımı da iftar etkinliği-3 (birdemliksohbet)'e gönderiyorum.

Osmanlı mutfağından, günümüze kadar gelen harika bir tat KEŞKÜL.Çocukken, oturduğumuz semtte çiçek pastanesi vardı, yazın ( eve bizi bağlayan tv.,bilgisayar olmadığından) sık sık dolaşmaya çıktığımızda giderdik.Orada yediğimiz Keşkül'ün tadı hala damağımda,rahmetli babacığım bir de üstüne kaymaklı dondurma koydururdu, yeme de yanında yat yani.
Bu nedenle belki de ismi bile beni iştahlandırır.İsmi ve hikayesi de çok ilginçtir.Şöyleki;

Fukâra Keşkülü, doyurucu olması ve insanı tok tutması nedeniyle, Kanuni devrinin imâretlerinde fakirlere dağıtılan yüksek kalorili, sütlü bir tatlıdır.
Keşkül ise, hindistan cevizinin içi oyulmak suretiyle elde edilen kabın adıdır.
Osmanlı mutfağında önemli bir yeri olan tatlının hikayesi, zamanımızın yöneticilerine ders verir niteliktedir:
Adalete ve halkın huzuruna çok önem veren Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda halkın içine karışır ve dilencilik yaparlarmış. Topladıkları para da bu keşküllerde birikirmiş. Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Keşküllerde toplanan bu paralar da imâretlere verilir, fakir halka besleyici ve doyurucu olan bu tatlı dağıtılırmış. Yapılan tatlının bu kaplarda dağıtılması, adının bu şekilde anılmasına neden olmuştur.
Bu nedenle adı Keşkül-ü fukara'dır.

Tarife geçersek;

Malzemeler:     (ben iki katı olarak yaptım)
1 lt. süt
1 su bardağı şeker
1 yumurta sarısı
1,5 yemek kaşığı nişasta( pirinç unu da olabilir)
1,5 yemek kaşığı un
1/2 su bardağı badem
1/2 yemek kaşığı hindistan cevizi

Yapılışı:     Bademler sıcak suda bekletilir,yumuşayan kabukları soyulur.Bademler ,hindistan cevizi ve 1 su bardağı süt blenderden geçirilir.Bu süt süzülüp tencereye alınır.Süzgeçte kalan badem tekrar bir kaba alınır, tekrar üstüne 1 su bardağı süt konur, yine blenderden geçirilir, yine süzülür ve tencereye boşaltılır.Bütün süt bitene kadar bu işlem tekrarlanır.( bu işlem bademler macun gibi ezilerek de yapılır ama bu daha pratik)
En son süzgeçte kalan iyice incelmiş badem de süte katılır.Şeker, nişasta, un ve yumurta sarıları da eklenerek ocakta koyulaşana kadar karıştırarak pişirilir.
Keşkülü kaselere boşaltırken, biraz yukardan konumalı ki üstte göz göz kabarcıklar olsun.Bu da keşkül'ün bir özelliğidir.

3641
0
0
Yorum Yaz